Om SBI Sport AB

 

 SBI Sport's kontor, butik och stora lager med 3800 pallplatser i Arlöv utanför Malmö.  Visa karta...

VÄGEN ÄR MÅLET

Hos SBI Sport hittar du det mesta inom kampsport och fitness. Vi har arbetat med kampsportsartiklar i över 30 år och idag är SBI Sport Nordens största leverantör av budo- och kampsportsprodukter. Våra egna varumärken Budo Nord och Fighter är utformade för att motsvara elitens högt ställda krav på funktion och passform. Våra dräkter och kampsportsartiklar ses vid tävlingar och matcher på landslagsnivå, på instruktörer och tränare, på garvade proffs och ivriga aspiranter.

Det har varit naturligt för oss att använda våra kunskaper för att utveckla ett bra sortiment inom styrketräning och fitness; handskar, säckar, vikter, hantlar m.m. Vi säljer också maskiner, golv och inredningar till gym, företag och föreningar. Vi vet vilket slitage utrustningen utsätts för och ställer mycket höga krav på varorna i vårt sortiment.

SBI Sport levererar utrustning till klubbar, företag, gym, föreningar, butiker, kommuner och privatpersoner. För närvarande arbetar ett femtontal personer hos oss med att välja ut, designa och leverera produkter till kunder i Sverige och övriga Europa. Vi har gjort oss kända som en snabb och pålitlig leverantör, med vilja och kompetens att stödja både återförsäljare och slutkunder. Vi kan t ex hjälpa till med behovsanalys innan du planerar ditt gym, ge dig inredningsförslag och stå för utbildning, service och finansiering.

Butik
Staffanstorpsvägen 115 Arlöv/Malmö. Buss 4 till Stora Bernstorp. (Hållplats Santessons väg)
Tel 040 94 88 88.
Öppettider


Jul o Nyår
23 dec. Lillejulafton kl.10-14
24 dec. Julafton stängt
25 dec. Juldagen stängt
26 dec. Annandag jul stängt

27-29 dec. kl.10-18
30 dec. kl.10-15

31 dec. Nyårsafton stängt
1 jan. Nyårsdagen stängt

2-4 jan. kl. 10-18
5 jan. Trettondedagsafton kl. 10-15

6 jan. Trettondedag jul stängt



Butik
Vardagar 10.00-18.00.
Lördag 10.00-14.00.
Söndag stängt.

Kundtjänst
Vardagar 10.00-18.00

Kontor
Vardagar 8.00-17.00.
Lördag, Söndag stängt.

Lager
Måndag-Torsdag 7.00-16.00.
Fredag 7.00-14.00.
Lördag och Söndag stängt.

KLUBBAR, FÖRENINGAR
Du når vår klubbservice på 040-53 55 84 eller via växeln.
Då det stundtals kan vara svårt att komma fram rekommenderar vi att du mailar på klubbservice@sbisport.se

STYRKA / KRAFTSPORT
Peter Peterson är ansvarig för försäljning av Fitness- och gymutrustning. Du når honom vardagar mellan 09.00 – 17.00 på 040-53 55 91
eller via växeln. Peter har även mobil 0707 73 55 97. E-mail: peter.peterson@sbisport.se

ÅF
Robert Tegel hjälper våra återförsäljare. Du når Robert via växeln 040-94 88 88 eller direkt 040-53 55 90.
Robbans e-postadress är robert.tegel@sbisport.se

GYMSERVICE & REPARATIONER
För service och reparationer av styrketräning och cardioutrustning.
Kontaktar du Gymdoktorn direkt på 0768 83 60 95.
Eller så skickar du ett mail till info@gymdoktor.se

BRODYR
Peter Lilja är ansvarig för vår brodyravdelning. Du når honom vardagar mellan 07.00 – 16.00 på 040-53 55 92 eller via växeln.
Peters e-postadress är peter.lilja@sbisport.se Det är honom du skall prata med om du vill att vi broderar på plagg som du själv levererar (lönebrodyr). Vid beställning av varor ur katalogen är det order du skall prata med.

SBI Sport AB
Staffanstorpsvägen 115
232 61 ARLÖV
Tel. 040 94 88 88
info@sbisport.se
Org.nr: 556053-3423

 

 ÖVRIGT
Lager
Lars-Göran Nilsson
E-mail: lalle@sbisport.se
Staffanstorpsvägen 115
232 61 Arlöv

Kontor
Staffanstorpsvägen 115
SE-232 61 Arlöv
Sweden
Tel: +46-40-94 88 88
Fax: +46-40-94 07 80

Marknad
Per-Olof Stenberg
E-mail: per-olof.stenberg@sbisport.se 

Ekonomi
E-mail: ekonomi@sbisport.se

VD/ägare
Sigurd Schiemann
E-mail: sigurd.schiemann@sbisport.se

 

Det är vi som jobbar på SBI Sport

Caroline Wigernäs
Caroline Wigernäs
Butik / Kundtjänst
040 535595
caroline.wigernas@sbisport.se

 

Peter Lilja
Peter Lilja
Brodyr
040 535592
peter.lilja@sbisport.se

 

Anette Lindh
Anette Lindh
Lager
anette.lindh@sbisport.se

 

Qiu Qiong Zhou
Qiu Qiong Zhou
Administration
040 535582
qiu@sbisport.se

 

Anette Lindqvist - Ekonomi
Anette Lindqvist
Ekonomi
040 535587
ekonomi@sbisport.se

 

Robert Tegel
Robert (Robban)Tegel
Försäljning ÅF
040 535590
robert.tegel@sbisport.se

 

Lars-Göran (Lalle) Nilsson
Lars-Göran (Lalle) Nilsson
Lager
040 535594
lars-goran.nilsson@sbisport.se

 

Anders Mårtensson
Anders Mårtensson
Lager
anders.martensson@sbisport.se

 

Birgitta (Gittan) Stenberg
Birgitta (Gittan) Stenberg
Marknad
040 535583
birgitta.stenberg@sbisport.se

 

Marlene Mattsson
Marlene Mattsson
Inköp
040 535589
marlene.mattsson@sbisport.se

 

Peter Peterson
Peter Peterson
Försäljning Styrka & Fitness
040 535591
peter.peterson@sbisport.se

 

Dennis Ipsen
Dennis Ipsen
Lager
dennis.ipsen@sbisport.se

 

Per-Olof (Peo) Stenberg
Per-Olof (Peo) Stenberg
Marknad
040 535586
per-olof.stenberg@sbisport.se

 

Sigurd (Sigge) Schiemann
Sigurd (Sigge) Schiemann
VD / Ägare
040 535585
sigurd.schiemann@sbisport.se

 

Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta att surfa på webbplatsen godkänner du vår användning av cookies. Läs mer här.
x